Petak, 18 listopada, 2024

Večeras veliko finale Europskog prvenstva!

Večeras veliko finale Europskog prvenstva! Španjolci četvrti put ili Englezi prvi put u povijesti?

Večeras će završiti finale Europskog prvenstva u Njemačkoj, nogometnim klasikom između Španjolske i Engleske.

Barem što se igre tiče, Španjolci su s najskupljim sastavom na ovogodišnjem Euru od 1,5 milijardi eura pokazali puno više od Engleza.

Crvena furija na nogometnom tržištu košta puno manje, Transfermarkt im vrijednost procjenjuje na 965 milijuna eura. No, Luis de la Fuente savršeno je spojio mladost i iskustvo te doveo Španjolce nadomak četvrtog naslova europskog prvaka.

Svakako ne smijemo kopirati Engleze. Gareth Southgate želi otići korak dalje, nego što je to bio slučaj na Wembleyu, kada su u Italiji rastužili milijune Engleza na prošlom prvenstvu Starog kontinenta.

Što se tiče puta Engleske do finala, to nije bila bajka i mnogi su predviđali da bi kako igraju mogli kući već na startu nokaut faze.

U prvom susretu grupne faze protiv Srbije dobili su 1:0, iako su na trijumf morali čekati u drugom poluvremenu. Uslijedio je dvoboj s Dancima, gdje je Gordi Albion bio ranjiv, ali ni tu utakmicu nisu izgubili, završilo je 1:1. U trećem nisu uspjeli svladati Sloveniju. Nije bilo golova pa je engleska reprezentacija s dva remija i pobjedom završila prva u skupini.

Osmina finala i četvrtfinale donijeli su prave rovovske bitke, a “Tri lava” su mogla lako spakirati kofere, no u posljednjim je minutama Jude Bellingham poentirao protiv Slovačke i odveo Englesku u produžetke. Šokirane Slovake dirnuo je Harry Kane golom na početku produžetka, što je bilo dovoljno za prolaz dalje.

I protiv Švicaraca Englezi su gubili do kraja susreta, ali ovaj put ih je spasio precizan udarac Sake iz daljine. Utakmica protiv Švicarske otišla je na penale. Jordan Pickford obranio je jedan penal Manuelu Akanjiju i plasirao ga među četiri najbolja u Europi.

Englezi su izgubili i u trećoj utakmici nokaut faze protiv Nizozemaca. Ali opet su režirali pravu dramu. I opet zadnja minuta. Southgate je u igru ​​uveo Palmera i Watkinsa, a napadač Aston Ville maestralno je zabio za veliko finale uz dodavanje sjajnog igrača Chelseaja.

Španjolci su na početku prvenstva bili favoriti iz sjene. Dali su im solidne šanse, ali ne prije Njemačke, Engleske, Francuske, Portugala…

No, Furija je grupnu fazu prošla furiozno, bez ijednog primljenog gola. Puno lakše od očekivanog svladali su Hrvatsku 3:0. Sljedeći dvoboj donio je okršaj s Talijanima, a oni su potpuno nadigrali europske prvake i mnogi nisu mogli vjerovati da je na kraju ostalo samo 1:0. Fuente je promiješao karte za utakmicu s Albancima, ali bez obzira na to pobjeda nije izostala (1:0).

Dalje su im u osmini finala stali na put hrabri Gruzijci. Autogol Le Normanda uozbiljio je Španjolce, pa su Rodri, Ruiz, Williams i Olmo ugasili bajku o najpozitivnijem iznenađenju Eura.

Zatim je došao najteži ispit, domaćin Njemačka.

Lamine Yamal, nova zvijezda planetarnog nogometa, ubacio je Danija Olmu i Španjolci su poveli nakon 50 minuta. No, Nijemci su naravno momčad koja se ne predaje, što su pokazali iu toj utakmici kada je Wirtz zabio u 90. minuti sudačke nadoknade.

Anthony Taylor spremao se zaigrati na kraju utakmice, ali Olmo je u 119. minuti poslao superprecizan pas na glavu Merina i odveo Španjolsku u polufinale.

Prvih dvadeset i pet minuta polufinala između Francuza i Španjolaca bilo je dovoljno da dobije epilog klasika. Kolo Muani je na asistenciju Mbappea zabio za vodstvo Tricolora, no Yamal je jednim od najljepših golova na Euru, a kasnije i Olmo u četiri minute režirao preokret i ulaznicu za finale.

Finalna utakmica Eura 2024. između Španjolske i Engleske. na programu je večeras od 21 sat na Olimpijskom stadionu u Berlinu.

Hercegovački portal

Objava Večeras veliko finale Europskog prvenstva! pojavila se prvi puta na Hercegovački portal.