Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi izjavio je jutros da je postignut “veliki napredak“ u razgovorima sa Sjedinjenim Državama.
– Pakistansko i katarsko posredovanje donijelo je veliki napredak u okončanju rata u Libanonu – objavio je Araghchi na platformi društvenih mreža X.
– Izvoz nafte i petrokemije je omogućen, blokada je ukinuta, dio zamrznute imovine je oslobođen, a za Iran je pokrenut veliki plan obnove i razvoja – dodao je.
Iran i Sjedinjene Države dogovorili su se danas o uspostavi komunikacijskih linija kako bi vitalni Hormuški tjesnac ostao otvoren i okončali borbe u Libanonu, priopćili su posrednici nakon prvog kruga razgovora u Švicarskoj o okončanju rata na Bliskom istoku.
Timovi predvođeni američkim potpredsjednikom J. D. Vanceom i iranskim predsjednikom parlamenta Mohammadom Bagherom Ghalibafom otvorili su razgovore u nedjelju, u okviru dvomjesečnog pregovaračkog razdoblja utvrđenog preliminarnim sporazumom postignutim prošle sedmice, prenosi AFP./HMS/





