Gradski odbor SDP-a BiH Mostar zatražio je, na inicijativu koju je uime ovog kluba vijećnika podnio Sanel Žuljević, sazivanje izvanredne sjednice mostarskog Gradskog vijeća zbog, kako kažu, “alarmantnog stanja u Mostaru kada je u pitanju komunalna usluga odvoza otpada i njegovog zbrinjavanja na deponiji.”
“Tražimo da se na sjednicu pozovu direktori JP ‘Komunalno’ i JP ‘Deponija’. koji treba da podnesu izvještaj o trenutnom stanju u ova dva poduzeća i o uzrocima koji su doveli do toga da ulice Mostara budu tjednima zatrpane smećem, a što je za posljedicu imalo i katastrofalni požar na deponiji Uborak-Buđevci”, poručuju iz SDP-a.
Iz SDP-a BiH također traže da se pozove protupožarni inspektor MUP-a HNŽ-a koji će predočiti izvještaj o uviđajima prethodnih požara na deponiju, kao i preliminarni nalaz izvršenog očevida na deponiji Uborak-Buđevci koji će biti obavljen narednih dana kada se za to steknu uvjeti, kao i predstavnik Zavoda za javno zdravstvo HNŽ-a koji će predstaviti njihova saznanja o malignim oboljenjima u gradu za koje se pretpostavlja da su posljedica neadekvatnog upravljanja deponijem te o posljedicama koje će ovaj požar imati na građane grada Mostara, ali i na floru, faunu, a pogotovo na zasade voća i povrća.
Od gradonačelnika i nadležnog odjela očekuju da pripreme kratkoročni plan za promptno rješavanje problema zbrinjavanja otpada nakon požara, te dugoročni plan konačnog rješavanja komunalnih problema u gradu./HMS/





