Predsjednik Međunarodnog vijeća aerodroma (ACI) u Europi Stefan Schulte kritizirao je sustav kontrole ulaska i izlaska nedržavljana Europske unije na granicama Unije.
Riječ je o Entry-Exit sistemu (EES), koji Unija primjenjuje nekoliko mjeseci te podrazumijeva kontrolu putnika na osnovu biometrijskih podataka. Schulte je poručio političarima EU da bi trebali prestati glumiti da EES funkcionira sasvim u redu.
“Putnici u vrijeme najvećih gužvi satima čekaju u redovima i jednostavno ne znam kako ćemo se u nadolazećim tjednima nositi s očekivanim povećanjem prometa”, izjavio je Schulte, koji je i čelnik kompanije Fraport koja upravlja Međunarodnim aerodromom Frankfurt.
Na aerodromima u EU se od uvođenja EES-a događaju problemi. Jedan takav problem dogodio se u travnju, kada su putnici na liniji Milano – Manchester propustili svoje letove zbog problema na kontroli putovnica.
Schulte smatra da je potrebna potpuna fleksibilnost kako bi granične kontrole mogle obustaviti primjenu EES-a, kada je to potrebno u cilju izbjegavanja kaosa. Pozvao je na preispitivanje navedenog sustava.
EU dopušta privremenu obustavu EES-a u određenim okolnostima do rujna. No, Schulte je podsjetio kako ljetna špica traje dulje od rujna te da bi se nakon toga mogli suočiti s potpunim kolapsom sustava, prenosi BBC. /HMS/





