Glavni banner top pozicija 2
Grad Mostar proglasio izvanredno stanje zbog požara na deponiji Uborak

Požar je lokaliziran u krugu deponije, nije nigdje “pobjegao” van kruga deponije. Zapovjednik Hasan Đipa je trenutačno u komunikaciji sa svima nama i ako bude potrebe za dodatnim snagama, zatražit ćemo ih”, kazao je gradonačelnik Mostara Mario Kordić.

Gradonačelnik je potvrdio kako je Grad Mostar proglasio izvanredno stanje nakon hitne sjednice gradskog Stožera civilne zaštite i županijskog Stožera civilne zaštite.

“Upravo smo završili sa sjednicom i jednom i drugom i donijeli zajedničke zaključke što trebamo poduzeti. Naime, proglasili smo izvanredno stanje u Gradu Mostaru što će nam omogućiti brzo i operativno djelovanje kako bi nekako sanirali tu cijelu priču”, naglasio je Kordić.

Istaknuo je kako su hitne službe Grada Mostara odmah po saznanju o požaru izašle na teren.

“Dok smo došli gore svjedočili smo jednom ogromnom požaru koji je devastirao kompletno lokalitet. Izgorjela nam je reciklažna hala, izgorjela su sva postrojenja u hali, oprema koja se nalazi na deponiji je oštećena. Naporom vatrogasaca je spašena upravna zgrada. Međutim, šteta je stopostotna i poprilično veliki problem u Gradu Mostaru”, naveo je Kordić.

Naglasio je kako je trenutačno najveći problem što s otpadom u budućnosti, nakon što se požar ugasi.

“Par bitnih zaključaka koje bismo htjeli podijeliti s javnošću je da svi zajedno trebamo prebroditi ovu krizu. Vrlo je važno da se građani odgovorno ponašaju prema otpadu, svjedočili smo ovih dana jako puno komunalnog i krutog otpada koji se iznosio na ulice. Vjerojatno je proljeće – ljeto pa ljudi čiste svoje podrume i ostalo. Naredba je da se to ne radi do daljnjega kako taj otpad ne bi dodatno opteretio sustav”, kazao je Kordić.

Dodao je kako su naredili gospodarskim subjektima da adekvatnije i logičnije gospodare svojim otpadom i da reciklažni otpad poput ambalažnog otpada stakla i ostalog dovode na lokalitet Bišću Polju koji već duže vrijeme funkcionira kao reciklažno dvorište.

“Trebat će nam sva pomoć”, kazao je Kordić i dodao kako je Komunalnom poduzeću naloženo da napravi plan reorganizacije kako bi na neki drugi lokalitet odvozili smeće.

“Taj lokalitet još uvijek nemamo i tražimo, trenutačno smo u komunikaciji s drugim deponijama da vidimo i gdje možemo privremeno odlagati otpad dok se ovo ne sanira”, naveo je Kordić.

Na pitanje novinara hoće li Grad Mostar zatražiti pomoć od drugih gradova i županija, Kordić je naveo da hoće ako za to bude potrebe.

“Angažirali smo sve naše snage, što zemaljske što zračne, od jutros su Air tractori u funkciji. Obje profesionalne vatrogasne postrojbe su na terenu, kao i dobrovoljna vatrogasna društva. Svi su angažirani i na terenu, čak su se uključile i Oružane snage”, kazao je Kordić i zahvalio svim županijama na ponuđenoj pomoći.

Kada je riječ o uzroku požara, Kordić je naglasio kako ne želi špekulirati.

“Ne bih da u ovom trenutku ide tema u tom smjeru, da raspravljamo zbog čega je i što je se dogodilo. Vrlo je važno da svi odgovorno pristupimo ovom problemu i da ga riješimo. Vrijeme će pokazati, uključena je i policija u svu tu priču pa ćemo vidjeti što je bio uzrok i kako je to sve skupa nastalo. Fokus nama svima sada treba biti na rješenju ove situacije”, istaknuo je.

Kordić je naveo kako je pomoć Mostaru ponudila i federalna Vlada.

Podsjetimo, jutros je izbio požar na mostarskoj deponiji a u gašenje su se, uz vatrogasce, uključila i vojska te air-tractori. S deponije se vatra proširila na zgrade javnog poduzeća, a u jednom su trenutku evakuirani svi iz kruga deponije zbog opasnosti.

Gašenje požara još traje, a Grad Mostar izdao je upozorenje građanima zbog zagađenog zraka, pogotovo onima koji žive u naseljima uz deponiju. /HMS/

Grad Mostar proglasio izvanredno stanje zbog požara na deponiji Uborak

FIS veliki
Glavni banner top pozicija 5
Pozicija 7

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)