“Mi, stanovnici ovog grada i ovog naselja, zaslužujemo pravovremeno dobiti informacije. Želimo znati jer nam netko tu donosi smeće i kupi smeće. Gdje ide to smeće? Koliko dugo će trajati ova agonija? Koje je dugoročno rješenje?”, upitala je Sanela Kuko.
Naime, skupina građana okupila se u mostarskom Sjevernom logoru kako bi izrazila nezadovoljstvo odlukom Stožera civilne zaštite da se u Sjevernom logoru vrši pretovar smeća.
Kako je istaknula Kuko, mještani Zalika imaju niz pitanja na koja im nitko ne daje odgovor.
“Ovo stanovništvo je potpuno neinformirano što se tiče nekih ključnih stvari koje se odnose na zdravlje stanovništva i prevenciju zdravstvenih posljedica i problema koje možemo imati. A imat ćemo ih”, navela je.
Kuko je naglasila kako su stanovnici Zalika razočarani što se sve “odvilo preko noći” i što građani nisu na vrijeme obaviješteni.
“Potpuno nam je nejasno zašto je izabrana ova lokacija. Kampus, škola, medresa, naselje…”, navela je Kuko.
Podsjetimo, gradonačelnik Mostara Mario Kordić ranije je na konferenciji za medije nakon sjednice gradskog kriznog stožera kazao kako ne vidi razlog za okupljanje građana.
”Mislim da je to suludo, vidim da se kroz te pozive ponovno spominje deponiranje otpada pa ću ja po 330. put reći da ne pričamo o deponiranju nego o pretovaru. Ovih 330 tona je otišlo iz grada Mostara jer smo u zadnja dva dana uspjeli nekako pronaći dogovor za ove lokacije da pretovaramo. Nadam se da će svi razumjeti što radimo i vidjeti da je u gradu puno bolje stanje, kad je barem grad u pitanju”, rekao je gradonačelnik.
Kordić je dodao kako će situacija u Sjevernom logoru, gdje se pretovarao otpad, biti bolja nego što je bila ranije.
“Ljudi koji rade na pretovaru upravo završavaju s pretovarom, čiste lokaciju na kojoj se radilo i ostat će urednija nego što je to sinoć bilo kada smo došli na tu lokaciju jer je gore bilo par divljih deponija. Rekli smo hajde kada već pretovaramo ovdje iskoristit ćemo priliku da i one silne kauče koje već zadnjih godina netko iznosi na površinu grada Mostara da i to očistimo”, rekao je Kordić.
Ponovio je kako ne vidi razlog za okupljanje građana.
”Očistit ćemo ga i ono što su napravili, tko god da je, zadnjih par godina i to ćemo sanirati”, zaključio je Kordić. /HMS/







